Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Przyszłe posłanki na Sejm Dzieci i Młodzieży debatują o ekologii

2013-03-26 12:50:24 (ost. akt: 2013-03-26 12:52:14)

Autor zdjęcia: Franciszek Maszota

W Gimnazjum im. Ireny Sendlerowej w Sępopolu odbyła się debata pt. „Lokalny ekorozwój. Jak było do tej pory? - ocena działań. Co możemy zmienić a co kontynuować? Debata przeprowadzona została w związku z uczestnictwem uczennic Dominiki Siemaszko i Aleksandry Szczepury w rekrutacji do XIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

W debacie uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Sępopolu, Nadleśnictwa Bartoszyce, Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego, dyrekcja i nauczyciele naszej szkoły, a także Dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i Usług Komunalnych w Sępopolu. Celem spotkania było wypracowanie w jakim zakresie szkoła, gmina oraz lasy państwowe mogą współpracować ze sobą w dziedzinie ekologii. Główny nacisk chcieliśmy położyć na problem segregacji odpadów.

Na początku uczestnicy razem zastanowili się nad dotychczasowymi działaniami, które były podejmowane w zakresie ekologii. Okazało się, że mamy się czym pochwalić jako szkoła organizowaliśmy szereg akcji, tj. zbiórki baterii, nakrętek, udział w corocznym sprzątaniu świata, sadzenie drzew na posesji szkoły i wiele innych.

Z inicjatywy władz gminy do tej pory na jej terenie doszło m.in. do sprzątania rzeki Łyny, ustawiania w poszczególnych miejscowościach pojemników do segregacji odpadów, organizowania cyklicznych zbiórek elektrośmieci, folii od rolników i zużytych opon, gmina brał także udział w powiatowym programie usuwania azbestu, dowiedzieliśmy się też, że w naszej gminie wybudowano bądź zmodernizowano cztery oczyszczalnie ścieków.

Przedstawiciel Nadleśnictwa zauważył, że leśnicy główny wkład w lokalny ekorozwój mają poprzez sadzenie drzew, usuwanie dzikich wysypisk z lasów czy prowadzenie szeregu akcji edukacyjnych m.in. poprzez prowadzenie „Ścieżek edukacyjnych”.

Gdy uczestnicy debaty przedstawili dotychczas podjęte działania w dziedzinie ekologii, przystąpili do pracy w zespołach. Zadaniem każdego z trzech zespołów było wypracowanie możliwych płaszczyzn współpracy szkoły z poszczególnymi podmiotami. Efekty pracy zespołów pokazały nam, że pomimo tego, iż już tyle zostało zrobione jest jeszcze wiele możliwości.

Wspólnym pomysłem wypracowanym niezależnie przez wszystkie zespoły była idea wykorzystania szkoły jako nośnika informacji i miejsca edukacji ekologicznej prowadzonej zarówno dla uczniów jak i dla rodziców i mieszkańców naszej gminy.

Dyskutanci przedstawili wiele możliwych form współpracy np. wspólne imprezy, konkursy organizowane we współudziale szkoły, gminy i nadleśnictwa. Wspólne kontynuowanie dotychczasowych działań jak zbiórki baterii, makulatury czy nakrętek.

Najważniejszym jednak efektem wspólnej rozmowy zaproszonych gości było uświadomienie, że wszystkie strony zauważają konieczność podejmowania wysiłku na rzecz lokalnego ekorozwoju, i że wszyscy są zainteresowani podjęciem wspólnych działań w tym kierunku.

Gimnazjum w Sępopolu

Czekamy na Wasze wiadomości: Zapraszamy do korzystania z formularza na portalu bartoszyce.wm.pl. lub poczty e-mail: bartoszyce@gazetaolsztynska.pl

Więcej informacji z życia szkół i przedszkoli w regionie: kliknij tutajPolub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages