Piątek, 25 września 2020. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Spacerkiem po Sepopolu, kajakiem po Łynie

2013-08-26 11:51:26 (ost. akt: 2013-08-26 11:59:56)

Sępopol to pięknie położone miasto, w zakolu Łyny i wpadającego do niej Gubra. Jest to małe miasteczko w powiecie bartoszyckim będące siedzibą gminy. W czasach „niemieckich” nazywało się Schippenbeil. Jest o dwa lata starsze od Olsztyna!

Po tych czasach pozostał cmentarz ewangelicki – malowniczo położony nad Łyną, na niewielkim wzniesieniu. Na cmentarzu znajdują się nagrobki, pozostałości grobowców, a także rodowa kaplica grobowa. Umieszczono tutaj tablice ku czci mieszkańców, którzy zmarli, a także zginęli podczas wojen. Cmentarz jest mało widoczny, mieści się naprzeciw cmentarza katolickiego, tuż przy parkingu.

W Sępopolu można zobaczyć również fragmenty obwarowań miejskich z XIV wieku.


Gotycki kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła powstał w latach ok. 1360-1370 (prezbiterium), korpus nawowy pod koniec XIV w., gwiaździste sklepienia dodano w XV w., a wieżę w XV/XVI w. Drewnianą część wieży z wysokim hełmem wzniesiono 1872. Od ok. 1470 był siedzibą archidiakonatu, w latach 1523-1945 był świątynią ewangelicką, w której początkowo odprawiano również nabożeństwa polskie. Po 1945 duszpasterstwo przejęli salezjanie.


Kościół jest gotycką trójnawową halą z prostokątnym prezbiterium i z wieżą od zachodu. Z gotyckiego wystroju przetrwał jedynie fragment malowidła ściennego, zapewne sceny Walki św. Jerzego ze smokiem. Bogato zdobiony ołtarz główny wykonał Joachim Pfaff 1668, ambona pochodzi z 1649, chrzcielnica z 1670. Na ścianach zawieszono malowane balustrady empor z XVII w., rozebranych po II wojnie światowej. Niewiele zachowało się spośród niegdyś bardzo licznych epitafiów i płyt nagrobnych z XVI-XVII w.


Warto też zobaczyć secesyjną wieżę ciśnień z 1912 r. która po modernizacji funkcjonuje po dzień dzisiejszy.


Natomiast turystyczną atrakcją gminy są szlaki rzek Łyny i Gubra (obszary wzdłuż całego przepływu rzek należą do strefy chronionego krajobrazu). Z Sepopola jest już tylko kilka kilometrów spływu kajakiem do miejscowości Stopki, ostatniej miejscowość przed granicą państwa.

Stopki leżą 25 kilometrów od Bartoszyc i 7 km od Sępopola. Stanica leży na lewy brzegu Łyny:


Od kilku lat prowadzone są starania by na Łynie latem działało wodne przejście graniczne. Na razie Moskwa niestety nie godzi się na to. Od 2000 roku w czerwcu odbywa się jednodniowy Międzynarodowy Spływ Kajakowy Rzeką Łyną na trasie Stopki – Prawdinsk (Rosja), w którym bardzo często uczestniczy znany piosenkarz Czesław Mozil.

Na przystani w Stopkach można kupić żywność, wypożyczyć łodzie, kajaki a nawet popływać spacerowym katamaranem oraz korzystać nieodpłatnie z ujęcia publicznego wody pitnej, toalety, wiaty ze stołami, miejsca na ognisko, grilla, pomostu. Stanica także posiada miejsca pod namiot więc można bez żadnego problemu można zaplanować biwak ze znajomy czy rodziną.

Nieopodal, w ofercie prywatnej, znajduje się domek letniskowy (2 pokoje, kuchnia z łazienką do całodobowego przebywania). Stanica posiada kiosk spożywczy (także tu do nabycia karty wędkarskie jednodobowe). W prywatnej ofercie oprócz domku letniskowego jest łódka, pomost z możliwością wędkowania, miejsce na ognisko i grill. Do dyspozycji jest wypożyczalnia kajaków oraz rowery wodne. Przy domku można rozstawiać także namioty. Gospodarz oferuje miód, lokalne jedzenie (m.in. wiejskie pierogi, swojskie gołąbki, naleśniki). W Stopkach można wynająć tratwę pływającą (katamaran, na którym można zrobić grill i wypić chłodne napoje w upalne dni, dla maksymalnie 12 osób). Właściciel tratwy oferuje bardzo ciekawe trasy wodne w stronę Sępopola lub w stronę granicy państwowej.

Łyna w Stopkach w niczym nie przypomina rzeki z Olsztyna czy Lidzbarka Warmińskiego. Za Stopkami dochodzi do 200 metrów szerokości. Do granicy jest około 4 kilometrów. Dla pasjonatów wędkowania jest to prawdziwy raj.

W ofercie turystycznej Sepopola jest możliwość wynajmu łodzi "Perła Sępopola", który pływa po rzece Łynie. Trasy:
Sępopol - Miedna - Sępopol 1 godzina
Sępopol - Stopki - Sępopol 3 godziny
Sępopol - granica - Sępopol 5 godzin

Miłośnicy kajakarstwa muszą poczekać, bo najbliższe zawody na Łynie zostały odwołane

Rejsy odbywają się od połowy kwietnia do końca października w godzinach od 9.00 do 18.00 (czas wypłynięcia) po uzgodnieniu terminu.

Dla naszych klientów przygotowaliśmy "Przystań Perła". Grupy mogą w oczekiwaniu na rejs skorzystać z WC, krzeseł i stołów.

Pobyt w Sępopolu można połączyć z pobytem w Liskach. Znajdująca się tam stadnina koni, znana wśród miłośników całej Europy. Organizowane przejażdżki zaprzęgami konnymi są połączone ze zwiedzaniem zabytków oraz pomników przyrody.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. iglo #1185800 | 81.210.*.* 30 sie 2013 20:55

    A to reklama czy co?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages