Sobota, 21 kwietnia 2018. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Czy młodzi ludzie mogą aktywnie uczestniczyć w demokracji?

2014-04-05 22:25:32 (ost. akt: 2014-04-06 07:36:07)

Autor zdjęcia: Emila Deleżuch

My - Ewelina Rosicka i Andżelika Honcarewicz - uczennice Gimnazjum im.Ireny Sendlerowej w Sępopolu 4 kwietnia 2014 przeprowadziłyśmy debatę na temat „Nie tylko wybory-jak młodzi mogą wpływać na rzeczywistość i aktywnie uczestniczyć w demokracji?”

Dyskusja była wynikiem przystąpienia przez nas do projektu realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Kancelarię Sejmu we współpracy z Ministerstwem Edukacji. Zadaniem rekrutacyjnym uczestników w tym roku jest przeprowadzenie w swoich szkołach i miejscowościach debat skłaniających do refleksji nad tym, co daje nam możliwość funkcjonowania w demokratycznym społeczeństwie europejskim.

Debatę rozpoczęłyśmy powitaniem zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawicie władz samorządowych, pracownicy Urzędu Miejskiego w Sępopolu, harcerze z hufca Bartoszyce i oczywiście dyrektor szkoły, nauczyciele. Najbardziej cieszyłyśmy się z obecności silnej grupy młodzieży.

Na początku uczestnicy debaty w zespołach zastanawiali się nad problemem aktywność sępopolskiej młodzieży w demokracji. Szukali odpowiedzi na pytania. Jak jest? Jak być powinno? W dalszej części dyskusji rozmawialiśmy o tym czy rzeczywiście młodzież nie ma narzędzi, aby aktywnie uczestniczyć w życiu publicznym.

Okazało się, że młodzi ludzie mają wiele instrumentów i sposobów wpływania na władzę, między innymi są to inicjatywy obywatelskie, działalność w organizacjach pozarządowych, pisanie petycji, listów, udział w konsultacjach społecznych, tworzenie Rad Młodzieżowych, komentowanie postów polityków na portalach społecznościowych, itd.

Najskuteczniejszymi w ocenie naszych gości są inicjatywy obywatelskie i wszelkie działania prowadzone drogą internetową.

W następnej części debaty wspólnie z naszymi gośćmi postanowiłyśmy podjąć się próby udowodnienia, że młodzież współpracując z lokalną władzą jest wstanie rozwiązać konkretny problem wskazany przez mieszkańców w sondażu, który specjalnie przeprowadziłyśmy na potrzeby naszej debaty. Tym problemem jest niewystarczająca promocja walorów turystycznych gminy, a tym samym brak zainteresowania turystów pobytem na Nizinie Sępopolskiej.

Pomysłów padło wiele i myślimy je wykorzystać. Na koniec pokazałyśmy, że młodzież chce się angażować na rzecz lokalnej społeczności. Uczniowie realizujący program Youngster zaprezentowali materiał promujący dziedzictwo przyrodnicze Sępopola.

Spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie.

Więcej informacji z życia szkół i przedszkoli: kliknij tutaj

Ewelina Rosicka i Andżelika Honcarewicz


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na http://sepopol.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Tylko ciekawe informacje:


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages