Niedziela, 19 sierpnia 2018. Imieniny Emilii, Julinana, Konstancji

Gimnazjum w Sępopolu ma 15 lat

2015-05-19 21:42:28 (ost. akt: 2015-05-19 21:48:57)

Autor zdjęcia: Emila Deleżuch

Gimnazjum w Sępopolu nigdy się nie zestarzeje bo czas omija miejsca, które wspominamy. 15 maja sępopolskie gimnazjum obchodziło swoje 15-lecie. Z tej okazji przybyło do niego wielu gości i absolwentów.

„Czas omija miejsca, które wspominamy…” (S. Fleszarowa). Dzięki temu Gimnazjum w Sępopolu nigdy się nie zestarzeje, bo 15 maja odwiedziło je wielu wspaniałych gości, między innymi: przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy szkół z powiatu bartoszyckiego i ze szkół partnerskich a przede wszystkim – nasi absolwenci. Bo to już aż piętnaście lat minęło od powstania gimnazjum i pięć od nadania mu zaszczytnego imienia Ireny Sendlerowej. I choć z upływającym czasem często coś tracimy, to jednak ten dzień pokazał, jak wiele niespodzianek życie ma wciąż dla nas przygotowanych.

Jedną z nich była wzruszająca uroczystość, będąca częścią oficjalnych obchodów Święta Szkoły. Poruszające wystąpienia gości podkreślały dumę z wyboru patronki oraz obowiązki z tego płynące. Wszyscy mówili, że wypełniamy je doskonale i możemy być dumni z wychowanków, którzy idee Sendlerowej wcielają w pozagimnazjalne życie.

Przykładem takiej młodzieży były wspomnienia dziewcząt nagrodzonych tytułem Ucznia Otwartego Serca. Wrażliwość, prostota, dobroć i bezinteresowność – to atuty dotychczasowych laureatek. Połączenie tych cech z kreatywnością i przedsiębiorczością pozwoliło w tym roku uhonorować tym tytułem Ewelinę Rosicką. Wartości te były także mottem prezentacji projektu „Miłość, tolerancja, pokora”, przygotowanego przez uczennice klas drugich pod opieką p. F. Maszoty.

Jednak największych wzruszeń dostarczyła etiuda „Wszystkie nasze mamy” pióra Renaty Piątkowskiej. Razem z małym chłopcem weszliśmy za druty warszawskiego getta, patrzyliśmy na okrutny, wojenny świat. Ale też razem z jego matką i I. Sendlerową próbowaliśmy ukoić ich rozpacz i przerażenie. Uwierzyliśmy w światło wyłaniające się z ciemności strachu. I jak mówił Lew Tołstoj: „Czas przemija, wypowiedziane słowo pozostaje”. Słowa tej etiudy pozostaną na długo dzięki sercu włożonemu w nią przez młodych aktorów i ich opiekunów.

Po uroczystym obiedzie spotkaliśmy się ponownie, aby głównie trochę się pośmiać, choć tutaj także niektórym popłynęły łzy. Wszak to „15 lat minęło..”, jak mówił tytuł przygotowanego z tej okazji filmu wspomnieniowego o absolwentach gimnazjum.

Mogli oni zobaczyć siebie w różnych sytuacjach – na wesoło, w czasie uroczystości, konkursów, wycieczek. Mogli odszukać siebie i przyjaciół na „starych” zdjęciach, ale także przypomnieć sobie swoich nauczycieli. Tutaj świetnym do tego pretekstem okazał się konkurs „Zgadnij kto to?”, który pozwolił także pospacerować po korytarzach szkoły i „powrócić do tamtych miejsc, gdzie upływający czas nie miał znaczenia”.

Znaczenie miały za to życzliwość i pomysłowość wychowawczyni, zajęcia dodatkowe, projekty, współpraca międzyszkolna i wymiany międzynarodowe. Wszystko to utrwaliła w swoich zapiskach Magda Wlazło, nasza absolwentka, laureatka pierwszego miejsca w konkursie na najciekawsze wspomnienia.

Znaczenie miały też talenty, które narodziły się w czasie 15 lat istnienia gimnazjum. Zaprezentowały je uczennice klas drugich w swoim projekcie pt. „Tu zaczęła się moja pasja”, a potwierdziły występy wokalne absolwentów: E. Połubińskiego oraz A. Konarzewskiej i K. Piorun.

Na koniec uroczystości rozstrzygnięto liczne konkursy, wręczono nagrody. Nie one jednak wydawały się w tym dniu być najważniejsze, lecz to, że kolejny raz cieszyliśmy się z bycia razem, byliśmy dumni, że jesteśmy członkami właśnie tej szkolnej społeczności. Bo wiele osób opuszczało 15 maja 2015 roku mury gimnazjum z myślą J. W. Goethego:
„Mówię do chwili – zatrzymaj się, jesteś zbyt piękna, aby odejść”.

Mamy nadzieję, że taka myśl towarzyszyła również pani Magdalenie Lewkowicz – finalistce konkursu o nagrodę imienia I. Sendlerowej „Za naprawianie Świata”, która w tym dniu przeprowadziła z grupą młodzieży cenne dla nich warsztaty. Ich uczestnicy mówią, że dzięki nim docenili wartość swojego dzieciństwa, tego, że mogą żyć tu i teraz.

Cieszmy się tym i my. Dziękujemy wszystkim za spędzenie z nami tych piątkowych chwil. Obyśmy spotkali się za kolejne naście lat w cieniu zasadzonego tego dnia symbolicznego drzewka.

A.P.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages