Niedziela, 26 stycznia 2020. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Malownicza Łyna w Gminie Sępopol atrakcją dla turystów

2015-07-27 16:37:50 (ost. akt: 2015-07-28 20:36:59) Artykuł sponsorowany

Przez wiele lat rzeka Łyna płynąca w pobliżu granicy Polski z obwodem kaliningradzkim była całkowicie zamknięta dla turystów, tym samym zapomniana. Strefa przygraniczna była izolowana i nie było szansy na to, by na rzece uprawiać jakąkolwiek działalność turystyczną. Dzięki temu rzeka pozostała tam prawie dzika, jest tam wielkim przyrodniczym rajem.

Dobrze rozwinięty system rzek Łyny i Gubra oraz ich dopływy tworzą obszary chronionego krajobrazu, zasobne w różne gatunki ryb. Chętnie przyjeżdżają tu wędkarze, którzy twierdzą, że można złowić tu wielkie szczupaki, sumy, sandacze, nie wspominając o leszczach, linach, płotkach, okoniach i węgorzach.

Czym wyróżnia się rzeka Łyna na obszarze Niziny Sępopolskiej?
Charakter rzeki przepływającej przez Nizinę Sępopolską zmienia się. Wzrasta szerokość koryta i napełnienie, zmniejszają się spadek i prędkość wody. Dolina rzeki mająca w górnym i środkowym biegu szerokość od kilkunastu metrów do około 2 km, rozszerza się do ponad 5 km.

Łyna w Stopkach w niczym nie przypomina rzeki z Olsztyna czy Lidzbarka Warmińskiego. Za Stopkami dochodzi do około 200 metrów szerokości. Do granicy jest zaledwie 4 kilometry.

Rzeka prawie na całej długości silnie meandruje, czemu towarzyszy erozja boczna i zmiany trasy koryta. Czasami na polską stronę sięga tzw. cofka spod zapory w Prawdińsku, wówczas rzeka jest szeroka i miejscami głęboka na około 10 m. Płynie bardzo leniwie a brzegi porośnięte są szuwarami i lasem. Spotkać tu można liczne ptactwo wodne.

Spływy kajakowe
Łyna daje dużo możliwości rozwoju turystyki w rejonie. W miejscowości Sępopol i Stopki usytuowane są stanice wodne. Można wypożyczyć łódkę lub kajak. Przygotowane są wiaty oraz wydzielone miejsce do grillowania.

Dużą atrakcją jest katamaran, mogący zabrać na pokład 12 osób. Właściciel tego oryginalnego statku chętnie pływa z turystami aż do samej granicy z Rosją.

W ofercie turystycznej Sępopola istnieje również możliwość wynajmu łodzi "Perła Sępopola", która pływa po rzece Łynie na różnych trasach.

Łyna jest niezwykle interesującym pod każdym względem szlakiem. Spływ po tej największej rzece Warmii i Mazur może dostarczyć turystom niezapomnianych emocji. Trasa jest bardzo urozmaicona i pozwala zadowolić turystów o różnych upodobaniach.

Już od kilku lat Starostwo w Bartoszycach, Stowarzyszenie "Ożywić Łynę", Stowarzyszenie Samorządów Przygranicznych Euroregionu Łyna - Ława i pochodzący z pobliskiego Ostrego Barda poseł Miron Sycz starają się by na Łynie latem działało wodne przejście graniczne. Na razie Moskwa nie godzi się na to. Od 2000 roku w czerwcu odbywa się jednodniowy Międzynarodowy Spływ Kajakowy Rzeką Łyną na trasie Stopki – Prawdińsk.Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages