Niedziela, 26 stycznia 2020. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Strażacy z Lipicy najpopularniejsi w województwie!

2016-05-09 08:40:00 (ost. akt: 2016-05-09 09:49:23)
OSP Lipica najpopularniejszą jednostką OSP KSRG w województwie.

OSP Lipica najpopularniejszą jednostką OSP KSRG w województwie.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

— Cieszymy się przeogromnie i jesteśmy wdzięczni wszystkim głosującym. Tym bardziej, że jesteśmy jednostką z nikomu nieznanej, małej wsi na końcu świata. Niech inni w końcu o nas usłyszą — mówi Jan Sarna, najstarszy czynny strażak OSP Lipica.

Nasz plebiscyt na najpopularniejszą jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w powiecie bartoszyckim wygrała jednostka z Lipicy. Oficjalną wiadomość przekazujemy najpierw burmistrz Sępopola Irenie Wołosiuk. Ta przyjmuje ją z nieskrywaną radością.

— Ta jednostka w pełni zasłużyła na takie wyróżnienie — mówi zdecydowanie. W ciągu kilkunastu minut organizuje nam też spotkanie ze strażakami.

Remiza, z charakterystyczną wieżą, służącą kiedyś do suszenia węży strażackich, jest widoczna z daleka. Uwagę przykuwają także sam budynek oraz jego najbliższe otoczenie. Ma on nową elewację, tuż przy nim jest plac zabaw dla dzieci, a nieco dalej ogrodzony plac rekreacyjny ze stawem. Wyróżnia się też gotycki kościół. Wszędzie widać porządek, trawa jest wykoszona, nie ma śmieci. Później dowiadujemy się, że to jedna z wielu zasług strażaków-ochotników z Lipicy.

Na spotkanie docierają kolejni druhowie. Są wśród nich Andrzej Sinkiewicz, prezes OSP i jednocześnie sołtys sołectwa Lipica, Radosław Dudek — naczelnik OSP, który przychodzi z synem Gabrielem ("Ja tez będę stlazakiem" mówi malec), pojawiają się Marta Sinkiewicz, Mirosław Połoch, Jan Kownacki, Dawid Samsel i najstarszy czynny strażak Jan Sarna.

— To tylko niewielka część naszej OSP. Łącznie liczy ona 33 strażaków z Lipicy oraz okolicznych miejscowości, ale wiadomo, że nie wszyscy mogli przyjść na to spotkanie — wyjaśnia Radosław Dudek.

Niech inni
o nas usłyszą

Wchodzimy do remizy. Andrzej Sinkiewicz żartuje, by nie robić zdjęć, bo akurat trwa remont i panuje bałagan. Przechodzimy do sali zebrań. Jest w niej kilkanaście krzeseł, stół i regał z licznymi pucharami za udział w zawodach strażackich i sportowych oraz akcjach społecznych. W remizie jest też w pełni wyposażona kuchnia, łazienka i oczywiście garaż.

Oficjalnie informujemy strażaków, że zajęli w naszym plebiscycie pierwsze miejsce. Mówią, że nad jego przebiegiem czuwali do ostatnich minut. Cały czas wysyłali sms-y i w zwrotnej wiadomości dostawali informację, że wciąż prowadzą. Pewni zwycięstwa jednak nie byli.

— Cieszymy się przeogromnie i jesteśmy wdzięczni wszystkim głosującym. Tym bardziej, że jesteśmy jednostką z nikomu nieznanej, małej wsi na końcu świata. Niech inni w końcu o nas usłyszą — mówi Jan Sarna.

Druhowie mówią, że na początku nie przykładali większej wagi do plebiscytu, aż okazało się, że w nim prowadzą.

— Skoro to nie my wysyłaliśmy sms-y i ktoś inny nas nimi docenił, postanowiliśmy, że sami ten trend musimy podtrzymać — śmieje się Andrzej Sinkiewicz.

Za co zostali docenieni? Strażacy snują przypuszczenia.

— Jesteśmy zaangażowani w akcje profilaktyczne dotyczące bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Współpracujemy ze szkołami w Dietrzychowie i Ponikach. W przypadku osobistej tragedii jakiegoś mieszkańca z naszego terenu staramy się pomóc organizując na przykład zbiórki pieniędzy. Zajęliśmy też drugie miejsce w województwie w akcji krwiodawstwa "Ognisty Ratownik — Gorąca Krew". To wszystko pewnie miało znaczenie dla głosujących — przypuszcza Mirosław Połoch.No przecież
nie podpalą

OSP Lipica do pożarów i innych zdarzeń wyjeżdża 10-12 razy w roku. Trzy lata temu jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

— W naszej wsi właściwie wszyscy mieszkańcy są strażakami lub mają w rodzinie strażaka. Stąd wszystkie inicjatywy strażackie są też inicjatywami sołeckimi i odwrotnie. W remont remizy zaangażowani byli mieszkańcy, a strażacy w porządkowanie terenu placu zabaw i okolic stawu. Nie ma u nas sztucznego podziału na to co strażackie i sołeckie — przekonuje Andrzej Sinkiewicz.

Dodaje, że dzięki temu w tym roku mieli tylko jeden pożar suchych traw, bo mieszkańcy wiedzą, że nie należy ich wypalać.

— Przecież nie podpalą, skoro w każdej rodzinie jest strażak — śmieje się prezes OSP Lipica.

Dziesięcioro strażaków, w tym cztery kobiety, których w straży jest aż 11, ma za sobą przeszkolenie z zakresu ratownictwa medycznego. Mają nowy sprzęt: nowoczesną motopompę, agregat prądotwórczy, narzędzia do ratownictwa drogowego, piły do cięcia drewna, betonu i metalu, torby medyczne, aparaty powietrzne. Trudno jednak umieścić go w ich samochodzie bojowym.

Fot. Andrzej Grabowski
— To trzeba napisać jak największą czcionką: do zdarzeń jeździmy Starem 244 wyprodukowanym w... 1985 roku — mówi Mirosław Połoch, a reszta zgodnie dodaje, że jednostka potrzebuje nowocześniejszego wozu strażackiego.


Jedno z archiwalnych zdjęć pokazuje, jak wspomniany Star wyglądał, gdy trafił do Lipicy. Strażacy musieli włożyć wiele pracy, by był w pełni sprawny i nabrał odpowiedniego wyglądu. Naprawy wymaga wspominana wcześniej wieża remizy. Potrzebne jest również wsparcie, by dokończyć remont świetlicy, w której odbywają się nie tylko strażackie imprezy, ale też bale andrzejkowe, sylwestrowe, czy dożynki.

— Wszystko robimy sami. Proszę popatrzeć jak wyglądała remiza 10 lat temu — Mirosław Połoch pokazuje zdjęcie zrujnowanego budynku z zapadniętym dachem. — Sami ją wyremontowaliśmy. Obecną elewację wykonaliśmy w ubiegłym roku — dopowiada Andrzej Sinkiewicz.

Szkolenie ze
złamaną nogą

Pytamy o akcje, które strażacy zapamiętali szczególnie. Wymieniają śmierć dwóch osób w silosie w Dzietrzychowie, pożar 4-rodzinnego budynku w Majmławkach i wypadek ciężarówki w lesie, gdzie kierowca został przyciśnięty do ziemi między drzwiami a kabiną.

— W tej ostatniej akcji popełniliśmy masę błędów, ale nie mieliśmy jeszcze wtedy właściwie żadnego wyposażenia poza szpadlem i piłą motorową. Dlatego chętnie uczestniczymy we wszelkich szkoleniach, aby błędów już nie popełniać — mówi Mirosław Połoch. Jego koledzy za chwilę zdradzają, że szkolenie w komorze rozgorzeniowej druh Połoch przypłacił... złamaniem nogi, którego nie czuł, bo tak był w szkolenie zaangażowany.

Martę Sinkiewicz pytamy przewrotnie, czy przypadkiem nie jest tylko ozdobą drużyny? Natychmiast zaprzecza.

— Biorę udział w akcjach. Jeździłam do pożaru komina i do likwidacji gniazda owadów — wylicza.

Strażacy mówią, że czasami zdarza im się słyszeć przykre, krzywdzące opinie. Są bolesne, a zawsze wynikają z kompletnej nieznajomości systemu ratowniczo-gaśniczego.

— Trudno nam dyskutować z kimś, kto ma pretensje, że "dzwonił do nas wiele razy", a my tak późno dojeżdżamy na miejsce. A przecież ten ktoś nie dzwonił do nas, tylko do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie lub do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach. Nas wysyła na miejsce dyspozytor z Bartoszyc — wyjaśnia Radosław Dudek.

— Jeśli wyjeżdżamy z remizy w ciągu pięciu minut od powiadomienia, to jest to chyba dobry czas — dodaje.

Może wygrali
w województwie?

Kończymy spotkanie, robimy jeszcze kilka zdjęć. Strażacy pokazują nam samochód. Przekonujemy się, że mimo sędziwego wieku Star wciąż jest sprawny. Prezes Sinkiewicz spieszy się do pracy. Z pozostałymi strażakami rozmawiamy jeszcze chwilę o tym, że mają zamiar uporządkować plac w centrum wsi. Teraz jest porośnięty krzakami i chwastami.

Sołectwo stara się o dofinansowanie tego projektu. Akurat w dniu naszego spotkania ma zdecydować o tym sejmik województwa. Strażacy mówią, że i tak przystąpią do porządkowania, nawet jeśli kasy nie będzie. Chyba można im wierzyć.

Na koniec pytają, jak wypadli w plebiscycie w skali województwa. Żartujemy, że chyba zdobyli pierwsze miejsce. Nie wierzą. Wyniki plebiscytu wojewódzkiego są jednak tajemnicą nawet dla nas. Zostaną ogłoszone 8 maja podczas wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka, które odbędą się w Olsztynie na placu Solidarności (początek o g. 13).

Strażacy z Lipicy oczywiście się tam pojawią. Wtedy dowiedzą się, czy to przypadkiem nie oni są najpopularniejszą OSP z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w województwie.

Wtedy też ogłoszone zostaną wyniki plebiscytu dla jednostek spoza KSRG. Być może to właśnie Lipica otrzyma nagrody ufundowane przez marszałka województwa oraz Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie i zarząd oddziału wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Olsztynie.


Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Lipicę odwiedziliśmy 26 kwietnia. To wówczas odbyło się opisane w powyższym tekście spotkanie ze strażakami. Druhowie tej jednostki pojawili się 8 maja na placu Solidarności w Olsztynie. Żart - przypuszczenie, że mogą zostać najpopularniejszą jednostką OSP w województwie stał się ciałem.

Tak! OSP Lipica jest najpopularniejszą w województwie OSP wpisaną do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego! Delegacja lipickich strażaków na scenie podczas pikniku strażackiego pojawiała się dwukrotnie. Po raz pierwszy jako najpopularniejsza w województwie. Odebrali m.in. nagrodę pieniężną w wysokości 3 tys. złotych.

Nagrody ufundowane zostały przez marszałka województwa, Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie i zarząd oddziału wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Olsztynie, który patronował naszemu plebiscytowi.

- Już mamy pomysł jak tę kwotę wykorzystać - mówił dh Andrzej Sinkiewicz tuż po otrzymaniu nagród z rak marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina i redaktor naczelnej "Gazety Olsztyńskiej Ewy Bartnikowskiej. - Nie powiem jaki to pomysł. Jak już zrobimy zakupy to zaproszę was do Lipicy - mówił Sinkiewicz.

Miejsca drugie i trzecie w województwie zajęły odpowiednio OSP Grabowo i OSP Krutyń z powiatu mrągowskiego. OSP Rudzienice z pow. iławskiego zajęła z kolei I miejsce wśród jednostek spoza KSRG.

Po raz drugi na scenę strażacy z Lipicy wyszli, aby odebrać nagrody za zwycięstwo w plebiscycie powiatowym. W powiecie miejsce II zajęła OSP Sątopy-Samulewo a III OSP Bezledy. Także te jednostki zostały uhonorowane dyplomami.

W czasie tegorocznych wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka uhonorowani zostali także inni strażacy z powiatu bartoszyckiego. Podczas uroczystości w sali Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie srebrne medale "Za długoletnią służbę", nadane przez prezydenta RP otrzymali: mł. bryg. Bogdan Krajewski i st. kpt. Marek Wojczulanis. Brązową odznakę "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej" otrzymał ogn. Maciej Szczygielski. Nominację na stopień starszego aspiranta otrzymał asp. Andrzej Bryl.

W widowiskowych i bardzo ciężkich zawodach "Strażacki twardziel" startowali strażacy JRG w Bartoszycach: st. str. Daniel Brudzyński i str. Damian Iwańczyk. Zajęli w nich 16 miejsce (na 21 zespołów) z czasem 2,40 sek. Zwycięski zespół zanotował czas 2,18 sek.

Więcej zdjęć z obchodów Dnia Strażaka w Olsztynie

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Zdjęcia wyróżnionych jednostek OSP oraz relację ze strażackiego pikniku w Olsztynie znajdziecie w dzisiejszej "Gazecie Olsztyńskiej". Warto kupić gazetę.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. k, #1989710 | 217.99.*.* 9 maj 2016 22:43

    JEDNYM SLOWEM PARANOJA

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages