Piątek, 18 stycznia 2019. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

40-lecie pracy twórczej Jerzego Sałaty

2016-11-27 19:02:04 (ost. akt: 2016-11-27 19:17:37)
Każdy chciał mieć autograf i dedykację Jerzego Sałaty w jego najnowszym tomiku wierszy

Każdy chciał mieć autograf i dedykację Jerzego Sałaty w jego najnowszym tomiku wierszy

Autor zdjęcia: Tomasz Miroński

Z okazji 40-lecia pracy twórczej Jerzego Sałaty — poety, założyciela i wieloletniego prezesa Bartoszyckiej Grupy Literackiej "Barcja" — w Miejsko-Gminnym Ośrodku kultury w Sępopolu odbyło się jubileuszowe spotkanie.

Podczas jubileuszu, w którym wzięły udział siostry poety, a także mieszkańcy Sępopola oraz członkowie Bartoszyckiej Grupy Literackiej "Barcja", przedstawiono życiorys poety, tak bardzo związanego z ziemią sępopolską.

Nie zabrakło też wierszy Jerzego Sałaty. Czytali je członkowie „Barcji”, pracownicy sępopolskiego domu kultury oraz sam autor.

Spotkanie miało wspomnieniowy i nostalgiczny charakter. Taki jak twórczość Jerzego Sałaty. Podczas dyskusji uczestniczki, często znajome poety, wspominały wydarzenia opisywane w wierszach. Do dyskusji przyłączyły się również siostry poety. Mówiono o jego nieprostej drodze do poezji, jego rodzicach i znajomych, którzy często są bohaterami wierszy oraz o miejscach, które opisywał. Są to, między innymi, kościół farny i Brama Lidzbarska w Bartoszycach, rzeka Łyna, Rygarby i Sępopol. Okazało się, że Jerzy Sałata dzięki swojej twórczości stał się swego rodzaju kronikarzem czasów, w których przyszło mu żyć.

Po jubileuszu odbyło się spotkanie pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury z członkami Bartoszyckiej Grupy Literackiej "Barcja”, które zaowocowało pomysłami na dalsza działalność promującą poezję w Sępopolu.

Tomasz Miroński
t.mironski@gazetaolsztynska.plJerzy Sałata
urodził się 23 lipca1954 roku w Sępopolu. Szkołę podstawową ukończył w Wiatrowcu Warmińskim, a zawód cieśli budowlanego zdobył w 1972 r. w Łodzi. Do 1978 roku mieszkał w Rygarbach, gmina Sępopol. Od tego też czasu jest mieszkańcem Bartoszyc.
Jako poeta debiutował w 1975 r. w "Gazecie Olsztyńskiej". Jego wiersze drukowano w: wielu czasopismach regionalnych i krajowych oraz w różnorodnych almanachach i wydawnictwach "Barcji", a także prezentowane były na antenie rozgłośni Polskiego Radia w Olsztynie. s
Otrzymywał nagrody i wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach literackich. Laureat specjalnej nagrody "Siedleckich Pogłosów" w konkursie na "Życiorys własny robotnika" za pracę prozą "Chleb z kamienia". Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki z 1988 roku. Od kwietnia 2002 roku członek Związku Literatów Polskich Oddział w Olsztynie.
Wydał siedem tomików wierszy: "Zboża urodziwe" 1982, "Środek świata" 1987, "Z opłotków wsi" 1989, "Stąd widać małe miasteczko" 1991, "potrzebne światu" 2001, "Teraz i zawsze" 2003 i "Żniwowisko" 2007 rok.
Obecnie w przygotowaniu do druku kolejny zbiór wierszy. W swej twórczości pisarskiej, poeta najczęściej obraca się wokół motywów wsi. Tu czuje się najlepiej.
Poza tym Jerzy Sałata, wiele lat współpracował z "Gazetą Olsztyńską", "Twórczością Robotników", "Bez Przysłony", "Własnym Głosem" i "Gońcem Bartoszyckim". Był członkiem redakcji "Wiadomości Bartoszyckich".
Przez wiele lat uczestniczył w pracach i działalności Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy i Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury województwa olsztyńskiego. Jest jednym z czworga założycieli Bartoszyckiej Grupy Literackiej "Barcja" i jej prezesem.
Źródło: barcja.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages