Sobota, 31 października 2020. Imieniny Augustyny, Łukasza, Urbana

Gimnazjaliści z Sępopola zwycięzcami w konkursie Ministerstwa Finansów

2017-07-10 13:55:56 (ost. akt: 2017-07-10 13:59:31)

Praca uczniów z Sępopola pt. „Podatkowe dylematy” została doceniona za pomysłowość, kreatywność i merytoryczne podejście do tematu. W nagrodę gimnazjaliści otrzymali cenne nagrody rzeczowe, wzięli udział w warsztatach filmowych oraz w uroczystej gali w Ministerstwie Finansów.

Wakacje to zasłużony czas wypoczynku i relaksu. Szczególnie zasługują na niego uczniowie z Gimnazjum im. I. Sendlerowej w Sępopolu, którzy zwyciężyli w konkursie „Pozytywnie o podatkach”, organizowanym przez Ministerstwo Finansów. To część ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Finansoaktywni. Misja: uczciwie płacę podatki”.

Jury wyłoniło ich pracę spośród ponad 100 nadesłanych z całej Polski. Zadaniem było nakręcenie filmu pokazującego, jakie są korzyści z płacenia podatków. Zespół w składzie Weronika Stankiewicz, Zuzanna Pycko, Rafał Tucki, pod opieką Emilii Deleżuch, przygotował film pt. „Podatkowe dylematy”.

Jego bohaterem jest Budżet, którego odwiedzają Wydatki, m.in. Edukacja, Opieka Społeczna, Bezpieczeństwo. Każdy z gości domaga się od niego kolejnych, coraz większych sum na zaspokojenie swoich potrzeb. Budżet tłumaczy im, dlaczego w kasie nie zawsze wystarcza pieniędzy oraz jakie są konsekwencje niepłacenia podatków i istnienia szarej strefy.

Jury konkursu doceniło nie tylko kreatywność uczniów i pomysł na film, ale również merytoryczne podejście do tematu. W nagrodę gimnazjaliści wraz z 10 innymi wyróżnionymi zespołami zostali zaproszeni na uroczystą galę do Ministerstwa Finansów.

— Zainteresowanie naszym programem edukacyjnym i liczne pozytywne komentarze, które spływały od nauczycieli dowodzą, że młodzież odnajduje się w niełatwej tematyce podatków. Jestem pod wrażeniem poziomu prac konkursowych. Pozwalają one wyobrazić sobie tak skomplikowany temat jak podatki — powiedział podczas uroczystości wiceminister finansów Wiesław Janczyk, który wręczył dyplomy laureatom.

Uczniowie w nagrodę otrzymali nowoczesne głośniki. Wzięli również udział w warsztatach z produkcji filmowej z youtuberem Piotrem „Ziemniakiem” Latałą i zwiedzili Pałac Prezydencki.

Cel programu
„Finansoaktywni. Misja: Uczciwie płacę podatki” to już trzecia edycja programu edukacyjnego Ministerstwa Finansów dla uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych. Tegoroczna misja koncentrowała się wokół tematyki uczciwego płacenia podatków. Nauczyciele, na podstawie materiałów dydaktycznych przygotowanych przez specjalistów, przeprowadzili lekcję na temat szarej strefy i problemów, które wynikają z unikania płacenia podatków. Jednak przede wszystkim przekonali się, co zyskujemy płacąc podatki.

O konkursie
Zadaniem konkursowym było opracowanie scenariusza i nakręcenie filmu „Pozytywnie o podatkach”. Uczniowie mieli wykorzystać wiedzę zdobytą podczas lekcji, a także wskazać korzyści, które płyną z uczciwego płacenia podatków oraz konsekwencje związane z ich niepłaceniem. Mieli także pokazać, że płacenie podatków to forma nowoczesnego patriotyzmu.

Efekty akcji
Zarówno program, jak i konkurs spotkały się z dużym zainteresowaniem nauczycieli i gimnazjalistów. W tegorocznej akcji wysłano 500 zestawów edukacyjnych do szkół. Dodatkowo, blisko 150 pakietów zostało do tej pory pobranych ze strony internetowej akcji. W sumie, w ciągu trzech lat, program dotarł do prawie 2 tys. gimnazjów w całej Polsce.

Organizatorzy

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages