Czwartek, 24 października 2019. Imieniny Arety, Marty, Marcina

Zabiją ponad 1100 świń. ASF stwierdzono w dużej hodowli w Smolance

2018-07-29 09:00:39 (ost. akt: 2018-07-29 18:13:50)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

"W przypadku wykrycia ogniska ASF wszystkie świnie muszą zostać humanitarnie uśmiercone i zutylizowane, materiały biologiczne (w tym mięso i pasza) zniszczone, a sprzęt, pomieszczenia oraz środki transportu – odkażone." czytamy w komunikacie Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii przesłanym do naszej redakcji. Chorobę stwierdzono w dużej hodowli w gminie Sępopol.

W województwie warmińsko-mazurskim do tej pory stwierdzono 169 przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików oraz cztery u trzody chlewnej. Trzy ostatnie przypadki ASF u trzody potwierdził 26 i 27 lipca 2018 roku Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

Badania dotyczyły gospodarstw w Wilczynach i Kosakowie w gminie Srokowo, gdzie utrzymywano kolejno 10 i 4 świnie.

ASF potwierdzono też w dużej hodowli w Smolance w gminie Sępopol. Tu utrzymywano 1131 świń.

"Gospodarstwa te są położone na obszarze ochronnym (żółtym) – określonym w części I załącznika do decyzji KE 2014/709/UE. 27 lipca 2018 r. w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim, pod przewodnictwem wojewody Artura Chojeckiego, odbyło się posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Ustalono kolejność procedur, jakie muszą być wdrożone w gospodarstwach, w którym wykryto ASF, jak również na terenie obejmującym trzy gminy w promieniu 10 km od tych gospodarstw. Ogniska będą likwidowane siłami Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w Kętrzynie, Węgorzewie i Bartoszycach przy współudziale pracowników z innych inspektoratów weterynarii." czytamy w komunikacie Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Olsztynie Ludwika Bartoszewicza przesłanym do naszej redakcji.

W najbliższych dniach skontrolowane zostaną gospodarstwa znajdujące się w promieniu 10 kilometrów od stwierdzonych ognisk ASF. W trakcie kontroli badany będzie stan zdrowotny trzody chlewnej oraz warunki bioasekuracji. Wojewoda, w najbliższym czasie wyda stosowne rozporządzenia dotyczące obszaru zapowietrzonego i zagrożonego afrykańskim pomorem świń.

"W przypadku wykrycia ogniska ASF wszystkie świnie muszą zostać humanitarnie uśmiercone i zutylizowane, materiały biologiczne (w tym mięso i pasza) zniszczone, a sprzęt, pomieszczenia oraz środki transportu – odkażone. Wirus nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi. Przeżywalność wirusa ASF wynosi od 30 do nawet 1000 dni (w mięsie mrożonym). Ginie w wyniku obróbki cieplnej, więc spożycie zakażonej wieprzowiny nie jest groźne." czytamy w komunikacie.

Od 2007 roku, kiedy wirus trafił do Europy, najwięcej ognisk choroby odnotowanowo Rosji, Gruzji oraz w Azerbejdżanie, Armenii i na Ukrainie. W Polsce odnotowano już 177 ognisk tej choroby u trzody chlewnej.

Aktualizowana na bieżąco mapa ognisk ASF na stronach Głównego Inspektora Weterynarii


Mapa GIW z zaznaczonymi: obszarami ochronnymi, obszarami objętymi ograniczeniami i obszarami zagrożenia

Jak się dowiedzieliśmy obszar objęty ograniczeniami to taki na którym stwierdzono ASF u dzików, obszar ochronny - to obszar przyległy do obszaru objętego ograniczeniami lecz taki, gdzie nie stwierdzono przypadków ASF. Obszar zagrożenia to teren (najczęściej w granicach gminy) gdzie stwierdzono ASF u trzody chlewnej.


W rozmowie z Tadeuszem Wojniczem, Powiatowym Lekarzem Weerynarii w Bartoszycach, już jutro (30 lipca) rozpocznie się ubój zwierząt. Zabijane będą prądem elektrycznym a małe sztuki - farmakologiczne.

Cały proces uboju może potrwać nawet tydzień.

Jutro w Starostwie Powiatowym w Bartoszycach, w związku z ujawnieniem ogniska ASF, zbierze się powiatowy zespół zarządzania kryzysowego.

and

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Eee #2546017 | 31.0.*.* 30 lip 2018 18:55

  Chcąc być konsekwentnym w ,,walce" z ASF, powinniśmy najpierw wybić wszystkie dziki. jako nosicieli bezpośrednich. Czekam na reakcję obrońców praw zwierząt. Gdzie jesteście!

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Anonim #2545748 | 37.47.*.* 30 lip 2018 09:59

  I się zaczęła żeś w Smolance zdrowej trzody chlewnej

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. A stada dzików... #2545726 | 212.160.*.* 30 lip 2018 09:01

   na os.Podleśna mają się całkiem dobrze. Zryte trawniki przy Poprzecznej, przy cmentarzu , przy przedszkolu nr 16 i szkole nr 9, Jasia górka, i ..... . Strach z domu wyjść! Szczególnie dzieciom i osobom starszym. A władza NIC nie robi! Jak dojdzie do tragedii to będzie "Polak mądry po szkodzie"

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Tomek #2545701 | 31.0.*.* 30 lip 2018 08:03

   Czyli wybite sztuki trafią do firmy Sokołów i zostaną przerobione na konserwy dla wojska. Jak to było opisane w artykule na WP.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. abc #2545646 | 37.248.*.* 29 lip 2018 23:04

   A dziki jak chodziły tak chodzą,stado 10-12 szt.przychodzi pod sam dom nie bojąc się nikogo tylko ja boję się wyjść wieczorem na dwór.Jeden z nich niedługo pewnie padnie bo ledwo juz chodzi....1,5km w linii prostej do Smolanki...Odstrzalu na moim terenie nie ma i nie było....

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (17)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages