Sobota, 23 stycznia 2021. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Very Kobylińskiej opowieść o Barcji

2019-06-26 07:20:38 (ost. akt: 2019-06-26 07:22:23)

Autor zdjęcia: Kultura Sepopol

Niebawem w Sępopolu odbędzie się już trzecia edycja odysei historycznej „Dawno temu w Barcji…”. Impreza jest wycieczką do czasów, kiedy na sępopolskiej ziemi mieszkali wczesnośredniowieczni Bartowie. Będzie też okazją do zaprezentowania prac Very Kobylińskiej oraz rysunków jej dziadka Szymona Kobylińskiego.

— Na wjeździe do Sępopola jest bardzo ładny mural z podpisem „Tajemnicze pogranicze” — opowiada Vera Kobylińska. — W tym roku rozpoczełyśmy współpracę z Magdą Gutkowską, dyrektorką Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sępopolu. Rozpoczynamy cykl wystaw graficzno-malarskich.

Pierwszą będzie wystawa pt. „Średniowieczne impresje Szymona Kobylińskiego”. Nie zabraknie na niej satyrycznych rysunków Kobylińskiego. Zaprezentowane będą też, nieco poważniejsze, jego ilustracje do sienkiewiczowskich „Krzyżaków”.

— Druga wystawa to prace mojego autorstwa — mówi malarka. — W pierwszej odsłonie działań w Sępopolu występuję jako kurator i promotor sztuki mojego dziadka, w drugiej jako samodzielna artystka. Lubię przygotowywać wystawy tematyczne, dedykowane specjalnie miejscom w jakich je prezentuję. Często inspiracją jest wtedy coś z regionu: krajobraz, historia, legenda, przekaz.
Takie wystawy mają wtedy, oprócz waloru artystycznego także walor kulturoznawczy i edukacyjny. Teraz także chciałam, by motywem przewodnim dzieł prezentowanych na wystawie były historie i legendy lokalne związane z Barcją. Jednak zgodnie z tym co czytamy na muralu okazało się, że „Tajemnicze pogranicze” kryje swoje historie. Trudno znaleźć legendy i przekazy. Niewiele ich pozostało — stare, przedwojenne odeszły z ludźmi, którzy opuścili tą ziemię, nowe nie przyszły z kolejnymi pokoleniami — dodaje.

Wystawa Very Kobylińskiej odbędzie się 6 lipca w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sepopolu o godzinie 16.

To nie jedyne atrakcje. Które czekają na tych, co przyjadą do Sępopola 6 i 7 lipca. Na przedmurzu w Sępopolu stanie wczesnośredniowieczna osada. A tam odbędą się okazy walk z udziałem wojowników pruskich i rycerzy krzyżackich, degustacja specjałów średniowiecznej kuchni, strzelanie z łuku, pokazy dawnego rzemiosła, a nawet będzie można przeistoczyć się w poszukiwacza skarbów.
Zapraszamy zatem na trzecią wyprawę do czasów, kiedy na sępopolskiej ziemi mieszkali wczesnośredniowieczni Bartowie. Będzie gwarnie i smacznie.

Organizatorami wydarzenia są burmistrz Sępopola i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

Damian Dryświat


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MGOKSEPOPOL

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages