Piątek, 30 października 2020. Imieniny Augustyny, Łukasza, Urbana

Pamiątkowe selfie ze słupami granicznymi skończyło się upomnieniem

2019-07-04 14:07:09 (ost. akt: 2019-07-04 14:11:27)

Autor zdjęcia: Straż Graniczna

Rodzina z województwa lubelskiego nie wiedziała, że ich wizytę w rejonie polsko-rosyjskiej granicy rejestrują kamery Straży Granicznej.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Sępopolu, widząc w kamerze samochód osobowy marki volkswagen w rejonie granicy państwa, natychmiast ruszyli w to miejsce. Patrol ujawnił na pasie drogi granicznej ślady wejścia i zejścia przez dwie osoby. Turystów już nie było.

Funkcjonariusze ustali właściciela pojazdu i telefon kontaktowy. Okazało się, że małżeństwo wraz z dziećmi przyjechało w rejon granicy zobaczyć, jak wygląda ten odcinek. 42-letni mężczyzna i rok młodsza kobieta weszli na pas drogi granicznej, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Po sesji fotograficznej ruszyli w głąb kraju.

Funkcjonariusze SG skontaktowali się z kierowcą volkswagena, który wyjaśnił, że nie miał pojęcia o popełnionym wykroczeniu. Mieszkańcy powiatu ryckiego zawrócili z trasy i złożyli wyjaśnienia. Przyznali, że nie zauważyli tablic informacyjnych i nie mieli świadomości, że obowiązuje zakaz wejścia i przebywania w pasie drogi granicznej. Tym razem funkcjonariusze SG odstąpili od ukarania turystów mandatem karnym, skończyło się na pouczeniu.

Straż Graniczna przypomina, że na odcinku polsko-rosyjskim przekraczanie granicy państwowej może się odbywać tylko w miejscach do tego wyznaczonych — w przejściach granicznych. Apeluje o zwracanie uwagi na tablice informacyjne i oznaczenia granicy państwa w czasie turystycznych wycieczek.

Przypomina również, że obowiązuje całkowity zakaz wejścia i wjazdu na pas drogi granicznej, tj. odcinek 15 metrów licząc od granicy państwa w głąb kraju.

Funkcjonariusze Straży Granicznej przestrzegają przed konsekwencjami karnymi w przypadku przekroczenia granicy państwa w miejscach do tego niewyznaczonych, np. aby zrobić sobie pamiątkową fotografię, czy z bliska obejrzeć słupy Polski i Rosji. Zachowania takie stanowią czyny karalne, określone w Kodeksie Karnym lub w Kodeksie Wykroczeń, w zależności od okoliczności czynu, zagrożone karą grzywny do 500 zł, bądź karą pozbawienia wolności do 3 lat.

kpt. SG Mirosława Aleksandrowicz
Rzecznik Prasowy – koordynator
Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zadzior #2757706 | 83.5.*.* 5 lip 2019 09:45

  a mogli zastrzelić!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. On #2757529 | 5.173.*.* 4 lip 2019 18:14

  Postawić płot wzdłuż granicy i z głowy.Co chwila kogoś łapią.Mnie niedawno trzymali 30min a stałem tylko blisko granicy z aparatem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Noname #2757507 | 83.5.*.* 4 lip 2019 17:16

  Hmm, napisane jest że przekraczanie zabronione, czyli selfiaka jest dozwolony jeśli nie przekroczy się tablicy?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ada #2757438 | 212.160.*.* 4 lip 2019 15:06

   E tak, selfi to nic. Za czasów mej studenckiej młodości, jak po piwnym ognisku z grupą przyjaciół poniosła nas fantazja, to z poczucia patriotyzmu wykopaliśmy słup z dumnym polskim orłem i postawiliśmy kilkadziesiąt metrów dalej. I tak ukradliśmy kawałek Rosji i powiększyliśmy ojczyznę. Następnego dnia naszła nas refleksja na polu biwakowym, że każde z nas spokojnie mogło "zarobić" kulkę w łeb. Ale za to jakie wspomnienia!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. @@@@ #2757434 | 37.8.*.* 4 lip 2019 14:58

    Istny obłęd reżimowy

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages