środa, 25 listopada 2020. Imieniny Elżbiety, Katarzyny, Klemensa

Uczniowie z Sępopola pamiętali o rocznicy wybuchu powstania listopadowego.

2019-11-29 09:19:34 (ost. akt: 2019-11-29 09:21:03)

Autor zdjęcia: Franciszek Maszota

Uczniowie Koła Historycznego szkoły podstawowej w Sępopolu uczcili pamięć Józefa Jana Giedroycia, bohatera powstania listopadowego.

29 listopada będziemy obchodzić 189 rocznicę wybuchu powstania listopadowego. Noc listopadowa dała początek największemu zrywowi niepodległościowemu w czasie zaborów. Przez blisko rok, 140 tys. powstańców walczyło z Rosją, największą wówczas potęgą militarną Europy.

Jednym z przywódców powstania na Litwie był Józef Jan Giedroyć, którego szczątki spoczywają w Sępopolu na Górze Wallberg, dawnym pruskim grodzisku.

Giedroyć w czasie powstania wystąpił na czele młodzieży w Telszach i zmusił garnizon wojsk rosyjskich do ewakuacji. Dowodząc oddziałem partyzantów atakował wojska rosyjskie w okolicach Wilna.

Podczas bitwy pod Nowym Miastem Żmudzkim Józef Jan Giedroyć został ranny. We wrześniu wraz z innymi powstańcami przyparty przez wojska rosyjskie, przekroczył granicę pruską i przybył do Sępopola.

4 października został odznaczony złotym orderem Virtuti MIlitari. Cztery dni później wskutek odniesionych ran umiera. „Oficerowie nie chcieli pochować zmarłego na ewangelickim cmentarzu, dlatego też najstarszy polski oficer, major Lubowski na miejsce spoczynku wyznaczył Górę Wallberg.

W miejscu spoczynku księcia postawiono ceglany grobowiec w kształcie prostokątnej kapliczki. Miał on około 2 metrów wysokości i był ozdobiony żelaznym krzyżem. Niestety, po pewnym czasie uległ zniszczeniu”.

Na miejscu spoczynku majora Giedroycia sępopolscy uczniowie zapalili znicz i uczcili chwilą ciszy pamięć uczestników powstania listopadowego.

Franciszek Maszota


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: FM

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ciekawe po co #2826564 | 37.8.*.* 29 lis 2019 11:27

    publikuje się dwa takie same zdjęcia?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages