Niedziela, 17 stycznia 2021. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Podziel się:

Podziel się:

Młodzi odkrywcy z rówieśnikami z Rosji promują Sępopol

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sępopolu odbyły się warsztaty filmowe. To pierwsze z trzech zaplanowanych spotkań. Bierze w nich udział młodzież Akademii Młodego Odkrywcy, która działa przy sępopolskiej placówce oraz młodzież z Rosji.

Warsztaty są zorganizowane w ramach międzynarodowego projektu "Oczy szeroko otwarte". Prowadzi je Mariusz Bojarowicz, dziennikarz z Olsztyna, a współfinansuje Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Podczas zajęć młodzież poznaje podstawowe pojęcia filmowe. Już wiedzą czym różni się scena od sekwencji, zapoznali się z rodzajami planów filmowych, a także punktami widzenia kamery. Dowiedzieli się, też że kluczem do tworzenia ciekawych filmów jest odpowiednie kadrowanie czyli  takie, by filmowane obiekty znalazły się w mocnych punktach kadru. Posiedli wiedzę na temat roli światła i dźwięku na planie filmowym oraz pisania scenariuszy.

Jednak na teorii się nie skończyło. Młodzi filmowcy nagrywali  i fotografowali siebie nawzajem oraz prowadzili wywiady z mieszkańcami Sępopola. Przy okazji poznali i nauczyli się określonych zadań osób, które pracują nad całością filmu: reżysera, scenarzysty, dźwiękowca, operatora, oświetleniowca.

To pierwsze z trzech spotkań, podczas których młodzież pozna tajniki produkcji filmowej. Założeniem projektu jest stworzenie trzech filmów promujących piękno i historię gminy Sępopol przy współpracy z młodzieżą z Kaliningradu.

Owoce swoje pracy młodzi filmowcy zaprezentują mieszkańcom Sępopola i turystom na III Odysei Historycznej Barcja 2019, która odbędzie się 6 i 7 lipca w Sępopolu. Filmy zobaczą też mieszkańcy Kaliningradu na specjalnych pokazach.

Przedsięwzięcie współfinansowane jest przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach konkursu wm dla wm. Wsparcie współpracy międzynarodowej JST w województwie warmińsko-mazurskim w 2019 roku. 

Diwan Klekin
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: M-GOK Sępopol oraz opublikowany na portalu Sępopol: Młodzi odkrywcy z rówieśnikami z Rosji promują Sępopol
Oceń artykuł:

(0)