Sobota, 31 października 2020. Imieniny Augustyny, Łukasza, Urbana

Podziel się:

Podziel się:

Very Kobylińskiej opowieść o Barcji

Niebawem w Sępopolu odbędzie się już trzecia edycja odysei historycznej „Dawno temu w Barcji…”. Impreza jest wycieczką do czasów, kiedy na sępopolskiej ziemi mieszkali wczesnośredniowieczni Bartowie. Będzie też okazją do zaprezentowania prac Very Kobylińskiej oraz rysunków jej dziadka Szymona Kobylińskiego.

— Na wjeździe do Sępopola jest bardzo ładny mural z podpisem „Tajemnicze pogranicze” — opowiada Vera Kobylińska. — W tym roku rozpoczełyśmy współpracę z Magdą Gutkowską, dyrektorką Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sępopolu. Rozpoczynamy cykl wystaw graficzno-malarskich.

Pierwszą będzie wystawa pt. „Średniowieczne impresje Szymona Kobylińskiego”. Nie zabraknie na niej satyrycznych rysunków Kobylińskiego. Zaprezentowane będą też, nieco poważniejsze, jego ilustracje do sienkiewiczowskich „Krzyżaków”.

— Druga wystawa to prace mojego autorstwa — mówi malarka. — W pierwszej odsłonie działań w Sępopolu występuję jako kurator i promotor sztuki mojego dziadka, w drugiej jako samodzielna artystka. Lubię przygotowywać wystawy tematyczne, dedykowane specjalnie miejscom w jakich je prezentuję. Często inspiracją jest wtedy coś z regionu: krajobraz, historia, legenda, przekaz.
Takie wystawy mają wtedy, oprócz waloru artystycznego także walor kulturoznawczy i edukacyjny. Teraz także chciałam, by motywem przewodnim dzieł prezentowanych na wystawie były historie i legendy lokalne związane z Barcją. Jednak zgodnie z tym co czytamy na muralu okazało się, że „Tajemnicze pogranicze” kryje swoje historie. Trudno znaleźć legendy i przekazy. Niewiele ich pozostało — stare, przedwojenne odeszły z ludźmi, którzy opuścili tą ziemię, nowe nie przyszły z kolejnymi pokoleniami — dodaje.

Wystawa Wery Kobylińskiej odbędzie się 6 lipca w Miejsko-Gminnym Ośrodka Kultury w Sepopolu o godzinie 16. To nie jedyne atrakcje. Które czekają na tych, co przyjadą do Sępopola 6 i 7 lipca. Na przedmurzu w Sępopolu stanie wczesnośredniowieczna osada. A tam odbędą się okazy walk z udziałem wojowników pruskich i rycerzy krzyżackich, degustacja specjałów średniowiecznej kuchni, strzelanie z łuku, pokazy dawnego rzemiosła, a nawet będzie można przeistoczyć się w poszukiwacza skarbów.
Zapraszamy zatem na trzecią wyprawę do czasów, kiedy na sępopolskiej ziemi mieszkali wczesnośredniowieczni Bartowie. Będzie gwarnie i smacznie.

Organizatorami wydarzenia są burmistrz Sępopola i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

Damian Dryświat
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: M-GOK Sępopol oraz opublikowany na portalu Sępopol: Very Kobylińskiej opowieść o Barcji
Oceń artykuł:

(0)